NORAINI AHMAD HIGHER EDUCATION MINISTER

SITI RADZEAH RAHMAT

KUALA LUMPUR, March 9  (Bernama) -- Datuk Dr Noraini Ahmad has added another feather to her political career with her appointment as Higher Education Minister in the new Cabinet line-up announced by Prime Minister  Tan Sri Muhyiddin Yassin hari ini.

She was the first woman appointed as chairman of the Public Accounts Committee (PAC) to inspect and monitor the management and administration of the country’s finances.

Her appointment on April 11 last year  was to take over from Beluran Member of Parliament Datuk Seri Dr Ronald Kiandee.

Her involvement in the country’s political arena for about 35 years has made her into a tough woman who dared speak her voice.

Since she became head of Wanita UMNO on June 24, 2018, she has also fought for issues linked to women.

Noraini who is also Parit Sulong Member of Parliament has also stressed on entrepreneurship and rural development.

-- MORE

 

NORAINI AHMAD-PROFILE 2 (LAST) KUALA LUMPUR 

 

She began her political career  in 1985 as member of Wanita UMNO and in 2001, was appointed assistant secretary of the newly-formed Puteri UMNO.

In 2002, she was uncontested for the post of vice head of Puteri Umno, and also for the post of Puteri Head on Sept 22, 2004, taking over from Datuk Seri Azalina Othman Said who reached 40 years of age in December 2003, which was the age limit for Puteri UMNO.

Born in Parit Sulong, Noraini is the incumbent for the Parit Sulong parliamentary seat for three consecutive terms from the 12th general election in March 2008, the 13th general election in May 2013 and the 14th general election in May 2018.

 

The following is Noraini’s biography:  

 

Name : Datuk Dr Noraini Ahmad

 

Husband: Mohamed Jauzi Abdul Razak

 

Date of birth : 7 November 1967 (53 years) 

 

Place of birth : Kampung Bintang, Peserai Parit Sulong, Johor

 

Name of children : 1. Marsya Mohd Jauzi (21 years)

 

                               2. Amsyar Mohd Jauzi (16 years) 

 

Education:

 

1. PhD in Development Management, University Utara Malaysia (UUM)

2. MBA, Universiti Tun Abdul Razak

3. Bachelor of Commerce (quantitative analysis degree), University of Saskatchewan, Saskatoon, Canada

 

Politics : Member of Parliament for Parit Sulong since March 2018

Wanita UMNO head for the 2018/2021 term since June 24, 2018

 

Career : Appointed Deputy Minister, Human Resources Ministry, in the new Cabinet line-up under fifth prime minister Tun Abdullah Ahmad Badawi.

 

-- BERNAMA

 

TAG: Noraini Ahmad, Parit Sulong, PAC, UMNO, Wanita UMNO, Puteri UMNO