Küng solos to first Swiss road race title

Cyclingnews
·4-min read
 PLOUAY FRANCE  AUGUST 24 Podium  Stefan Kung of Switzerland Gold Medal European Champion Jersey  Celebration  during the 26th UEC Road European Championships 2020  Mens Elite Individual Time Trial a 256km race from Plouay to Plouay  ITT  UECcycling  EuroRoad20  on August 24 2020 in Plouay France Photo by Luc ClaessenGetty Images
PLOUAY FRANCE AUGUST 24 Podium Stefan Kung of Switzerland Gold Medal European Champion Jersey Celebration during the 26th UEC Road European Championships 2020 Mens Elite Individual Time Trial a 256km race from Plouay to Plouay ITT UECcycling EuroRoad20 on August 24 2020 in Plouay France Photo by Luc ClaessenGetty Images

Stefan Küng (Groupama-FDJ) won the Swiss road race championship for the first time in his career on a hilly circuit in Märwil on Saturday, October 31. The championships were rescheduled because of the coronavirus pandemic.

Küng won the Swiss time trial title for the third time in Belp in July before taking the European title in the time trial in Plouay in August and the bronze medal at the UCI Road World Championship time trial in September.

The 26-year-old soloed to the victory in the 175.1km championship race by almost five minutes over Danilo Wyss (NTT Pro Cycling) and Simon Pellaud (Androni Giocattoli).

Elise Chabbey of the now-defunct Equipe Paulé Ka squad, beat Linda Indergand and Lara Krähemann to take the road title in the 82.4km elite women's race.

Pos.

Rider Name (Country) Team

Result

1

Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ

4:02:19

2

Danilo Wyss (Swi) NTT Pro Cycling

0:04:57

3

Simon Pellaud (Swi) Androni Giocattoli-Sidermec

4

Johan Jacobs (Swi) Movistar Team

0:05:04

5

Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ

0:05:11

6

Matthias Reutimann (Swi) Swiss Racing Academy

7

Patrick Schelling (Swi) Israel Start-Up Nation

8

Roland Thalmann (Swi) Team Vorarlberg Santic

9

Yannis Voisard (Swi) Swiss Racing Academy

10

Lukas Rüegg (Swi) Swiss Racing Academy

0:05:19

11

Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ

0:05:22

12

Joab Schneiter (Swi) Swiss Racing Academy

0:05:28

13

Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ

14

Antoine Aebi (Swi) Akros-Excelsior-Thömus

0:05:43

15

Stefan Bissegger (Swi) EF Pro Cycling

0:05:53

16

Nils Brun (Swi)

0:13:44

17

Guillaume Gachet (Swi)

0:04:43

18

Lars Heiniger (Swi)

0:04:55

19

Vincent Roth (Swi)

0:05:03

20

Noah Bögli (Swi)

21

Iwan Hasler (Swi)

0:05:23

22

Matthias Plattner (Swi)

0:05:30

23

Peter Inauen (Swi)

0:12:36

24

Nicolò de Lisi (Swi) D'Amico um Tools

0:15:17

25

Laurin Bachmann (Swi) Akros-Excelsior-Thömus

26

Pavel Hasler (Swi)

0:15:20

27

Noah Köppel (Swi)

0:15:21

28

Matthias Ludwig (Swi)

29

Felix Stehli (Swi)

0:15:39

30

Thibault Rossier (Swi)

0:19:21

31

Jakob Klahre (Swi)

0:00:49

32

Carry Ivekovic (Swi)

0:03:55

33

Cyrill Steinacher (Swi)

0:04:26

DNF

Ruben Eggenberg (Swi) Swiss Racing Academy

DNF

Reto Müller (Swi) Swiss Racing Academy

DNF

Fabian Paumann (Swi) Swiss Racing Academy

DNF

Jan-André Freuler (Swi)

DNF

Raphael Clemencio (Swi)

DNF

Timon Rüegg (Swi) Swiss Racing Academy

DNF

Damian Lüscher (Swi) Swiss Racing Academy

DNF

Raphael Krähemann (Swi) Swiss Racing Academy

DNF

Nico Tambarikas (Swi)

DNF

Cyrille Thièry (Swi) Swiss Racing Academy

DNF

Etienne Stadelmann (Swi)

DNF

Alex Vogel (Swi) Swiss Racing Academy

DNF

Elia Blum (Swi)

DNF

Noan Cid (Swi)

DNF

Mauro Genini (Swi)

DNF

Colin Chris Stüssi (Swi) Team Vorarlberg Santic

DNF

Loïs Dufaux (Swi) Akros-Excelsior-Thömus

DNF

Simon Imboden (Swi)

DNF

Thomas Clapasson (Swi)

DNS

Antoine Debons (Swi) Akros-Excelsior-Thömus

DNS

Robin Froidevaux (Swi) Akros-Excelsior-Thömus

DNS

Jeremias Jenelten (Swi) Akros-Excelsior-Thömus

DNS

Scott Quincey (Swi) Akros-Excelsior-Thömus

DNS

Nico Selenati (Swi) Akros-Excelsior-Thömus

DNS

Valère Thiébaud (Swi) Akros-Excelsior-Thömus

DNS

Manuel Zobrist (Swi) Akros-Excelsior-Thömus

DNS

Jonathan Bögli (Swi) Swiss Racing Academy

DNS

Thery Schir (Swi) Swiss Racing Academy

DNS

Mauro Schmid (Swi) Leopard Pro Cycling

DNS

Simon Vitzthum (Swi)

DNS

Alex Suter (Swi)

DNS

Guérin Debons (Swi)

DNS

Kevin Zürcher (Swi)

DNS

Pierre Neve (Swi)

DNS

Justin Paroz (Swi)

DNS

Lewis Surer (Swi)

DNS

Noah Schriber (Swi)

Pos.

Rider Name (Country) Team

Result

1

Elise Chabbey (Swi) Equipe Paule Ka

2:15:24

2

Linda Indergand (Swi)

0:00:19

3

Lara Krähemann (Swi) Cogeas Mettler Look Pro

0:04:09

4

Jutta Stienen (Swi)

5

Steffi Häberlin (Swi)

6

Lise-Marie Henzelin (Swi)

7

Noemi Rüegg (Swi) Cogeas Mettler Look Pro

8

Melanie Maurer (Swi)

9

Sandra Hohl (Swi)

0:04:17

10

Kathrin Stirnemann (Swi) Equipe Paule Ka

11

Petra Stiasny (Swi)

0:04:21

12

Martina Krähenbühl (Swi)

0:04:26

13

Nicole Hanselmann (Swi) Doltcini-Van Eyck Sport

0:04:28

14

Irina Luetzelschwab (Swi)

0:04:30

15

Aglaia Forrer (Swi)

0:04:38

16

Rahel Aschwanden (Swi)

17

Emilie Bottini (Swi)

0:04:55

18

Lisa Grandjean (Swi)

0:07:06

19

Judith Gerber (Swi)

0:08:40

20

Sara Baumann (Swi)

0:09:14

21

Michelle Stark (Swi)

0:09:35

22

Svenja Wüthrich (Swi)

0:09:40

23

Alessia Sträuli (Swi)

0:09:55

24

Carole Perrot (Swi)

0:11:28

25

Simone Sonderegger (Swi)

0:05:51

26

Stefanie Zahno (Swi)

27

Caroline Baur (Swi)

28

Michelle Andres (Swi)

29

Lena Mettraux (Swi)

30

Sandra Weiss (Swi)

31

Aline Seitz (Swi)

32

Andrea Waldis (Swi)

33

Désirée Ehrler (Swi) Multum Accountants-LSK Ladies

34

Ramona Forchini (Swi)

35

Alessandra Keller (Swi)

36

Selina Burch (Swi)

37

Silvia Forrer (Swi)

38

Michele Paonne (Lie)